Sep 18 /
Naučno istraživanje kao profesija
Listajući monografiju srednje škole “Tragom jednog stoljeća”, u odjeljku “Mlade nade” , našli smo tekst o Branki Pejić, jednoj od najboljih i najuspješnijih njenih bivših učenika.
Rođena je 1991 godine, završila opštu gimnaziju u Zvorniku 2010. godine, a danas je istraživač saradnik na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković” Univerziteta u Beogradu, koji je kategorizovan kao institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.
– U istraživačkom poslu stremim tome da budem dobar i etičan naučnik, da svoj posao obavljam savjesno i da, po mogućnosti, moj rad ostavi traga u oblasti kojom ću se baviti. Ako ćemo da pustimo mašti na volju, bila bih jako zadovoljna ako bih uspjela da otkrijem neku novu životinjsku vrstu - kaže Branka Pejić, master biolog, student doktorskih studija evolucione bilogije i stipendista Ministarstva na Odeljenju za genetička istraživanja Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković”.
Imala je sreće da se nađe u dobroj ekipi na Institutu za biološka istraživanja što će joj omogućiti da se u budućnosti, između ostalog, bavi genetikom i evolucijom glodara i slijepih miševa.
U julu 2020. godine imali smo priliku da gledamo njeno gostovanje u Beogradskoj hronici na RTS-u kada je kao stručnjak za slijepe miševe objašnjavala da li utisak povećanog broja slijepih miševa u Srbiji treba da brine građane.
Branka voli terenski rad i koristi svaku priliku da boravi u prirodi i osvoji po neki planinski vrh. Uvijek u pokretu i po prirodi brza, nervira se kad je tjeraju da čeka i uspori.
(Monografija: „Tragom jednog stoljeća”)