Apr 30 /
Maloljetnička delikvencija:tuče, vršnjačko nasilje, krađe, oštećenja tuđih stvari…
Centar za socijalni rad Zvornik tokom prošle godine registrovao je 19 maloljetnika sa različitim oblicima devijantnog ponašanja. Od toga dvoje su maloletnici koji su ranije činili krivična djela
Prema maloljetnim izvršiocima krivičnog djela sud je izrekao šest vaspitnih mjera i to: tri vaspitne mjere ukora, jedna mjera pojačanog nadzora od strane roditelja i dvije mjere pojačanog nadzora od strane organa starateljstva. U sedam slučajeva primenjeno je načelo oportuniteta tj postupak je obustavljen zbog procjene da se resocijalizacija može postići bez sudskog postupka.
Nije bilo ni jednog upućivanja u vaspitno popravni dom.
Kako smo saznali u zvorničkoj policiji najčešći se radi o nanošenju tjelesnih povreda učešćem u tučama, krađe, teške krađe, oštećenja tuđe stvari i ( zlo)upotrebe opojnih droga.
U činjenu maloljetničkih prestupa prednjače osobe muškog pola, najčešće uzrasta od 15 do 17 godina.Uglavnom potiču iz socio-ekonomski nestabilnih porodica, takođe iz porodica sa narušenim odnosima (deca razvedenih roditelja, deca u čijim porodicama postoje pojave socijalne patologije i to u vidu alkoholizma, kockanja,porodičnog nasilja i dr.) Prema obrazovnom kriterijumu 20% maloljetnih delinkvenata ne ide u školu, nakon završenog osnovnog obrazovanja.Oko 40% maloljetnih delinkvenata potiče iz gradskog, a oko 60% iz seoskog područja.
U protekloj godini kroz evidenciju Centra za socijalni rad prošlo je 14 dece i njihovih porodica. Imajući u vidu da je društvo u kome živimo siromašno, konfliktno i već dugi niz godina u tranziciji, uz nizak kvalitet zdravstvene i socijalne zaštite, dostupnost narkotika, izražene porodične probleme u vidu narušenih porodičnih odnosa, rad sa ovom populacijom treba da bude prioritet svih institucija.
U cilju sprečavanja odnosno smanjivanja maloljetničke delivencije sačinjen je i određeni program mjera u kome se predlaže zapošljavanje socijalnih radnika u škole što bi u velikoj mjeri doprinijelo poboljšanju stanja na planu ranog otkrivanja porodica u riziku te blagovremenije reakcija i uključivanje u psihosocijalni tretmana porodica. Preko sportskih i kulturnih organizacija obezbjediti dovoljno mjesta kako bi se i ovi (po pravilu marginalizovani) maloljetnici mogli uključiti. Pojačati kontrolu točenja alkoholnih pića maloljetnim licima. Sudski organi da „strogo“ kažnjavaju punoljetna lica koja podstiču ili neposredno sa maloljetnicima učestvuju u izvršenju krivičnih djela.
Za nadati se da će te i slične mjere doprinjeti smanjivanju maloljetničke delikvencije , vršnjačkog i ostalog nasilja, broja krivičnih dijela i ostalog što mlade ljude može odvesti na put kriminala.