Ove godine navršava se sto godina otkako je u Zvorniku osnovano Dobrovoljno vatrogasno društvo.
“Dobrovoljno vatrogasno društvo odnosno vatrogasnu četu osnovale su zvorničke zanatlije davne 1924. godine. Prvi predsjednik društva bio je pekar Herman Ginsberger, a potpredsjednik Emil Klaus, jedan od najbogatijih zvorničkih jevreja. Startovalo se sa jednom pumpom, nešto kudeljnih crijeva sa dvije mlaznice i dvokolicom sa buretom od 500 litara sa ljudskom vučom. Kasnije je nabavljeno još opreme kao i jedna kola sa buretom od hiljadu litara sa konjskom zapregom”, piše Mehmed Hudović u knjizi: “Zvornik, slike i bilješke iz prošlosti”.
U tom vremenu vatrogasci dobijaju i prve uniforme kao i prostorije za rad i smještaj opreme u jednoj od napuštenih vojnih baraka u Lagerima, gdje je 1936. godine otpočela sa radom i vatrogasna pleh muzika.
Između dva svjetska rata broj vatrogasne čete broji od 15 do 30 članova. Okupacijom Jugoslavije 1941. godine gasi se i aktivnost Društva.
Nakon rata rad društva obnovljen je 1947. godine. Prvi posleratni predsjednik je bio Drago Bošnjak, a komandir Veljko Vidović. U istoriji zvorničkog vatrogastva posebno je značajna 1957. godina kada je društvo uz pomoć vatrogasnog saveza BiH i opštine dobilo, za to vrijeme, novu savremenu opremu u prvom redu vatrogasna kola na motorni pogon.
Na čelu Zvorničkih vatrogasaca su proteklih dvadesetak godina bili Nikola Nišić, Đoko Mićić, zatim Saša Ilić ,a sada je komandir jedinice Slaviša Milić.
Vatrogasna profesionalna jedinica Zvornik nalazi se unazad nekoliko godina u sastavu gradske uprave, broji 40-tak dobro obučenih i opremljenih pripadnika koji su spremni da u svakom trenutku brzo i efikasno djeluju.
Već čitav jedan vijek generacije zvorničkih vatrogasaca rade svoj human posao, spašavaju ljude i njihovu imovinu od požara, poplava i drugih elementarnih nepogoda, izvlače unesrećene u saobraćajim nesrećama, a kada zatreba skinu, na poziv građana, i kakvu mačku sa visokog drveta.
Nadamo se da će ovaj vrijedan, rijedak i značaj jubilej naši vatrogasci proslaviti svečano, a ne radno jer im želimo da imaju što manje intervencija i požara.