Dec 14 /
Pod sumnjom iskop šljunka kod “Pavlović mosta” i rad separacije u Tršiću
“Sumnjamo u spregu šljunkara i onih koji bi se trebali boriti da spriječe te nelegalne radnje, jer smo već prijavljivali tog i druge šljunkare zbog ranijih ataka na ovo područje”.
Aktivisti u slivu rijeke Drine ne daju šljunkarima mira i uočene aktivnosti i postojanje sumnji u nelegalni i nekontrolisani iskop šljunka prijavljuju nadležnima, odnosno Vodnoj i Poljoprivrednoj ispekciji Republičke uprave za inspekcijske poslove RS i Javnoj ustanovi “Vode Srpske”.
Dvije nove prijave upućene su danas (14.12.2022.) godine, u vezi aktivnosti u mjesnoj zajednici Tršić, područje Grada Zvornik i za lokalitet “Pavlovića most” na području Grada Bijeljina.
“I ranije smo postavljali pitanje legalnosti rada separacije u mjestu Tršić kod Zvornika, u krugu nekadašnje AD Vodoprivreda, a koje se prema našim saznanjima vodi u KO Brasina, opština Mali Zvornik, odnosno pripada Republici Srbiji. Separacija je u vlasništvu DOO “Jokić Invest” iz Zvornika. Nameće se pitanje da li je izdata dozvola za rad separacije i ako jeste ko je, odnosno da li su to institucije Republike Srpske ili teritorijalno nadležne institucije Republike Srbije. Postavljamo i pitanje da li to privredno društvo ima koncesioni ugovor o eksploataciji šljunka i ako ima na kom lokalitetu se nalaze ta koncesiona polja. Opšte je poznato da separacija ne može raditi bez konstantnog priliva šljunka. Po nama, to su pitanja kojim bi trebalo da se pozabave nadležne institucije, prije svega inspekcijske službe i JU “Vode Srpske”, a naravno i MUP, jer je poznato ako se radi o nezakonitoj eksploataciji da to spada u krivično delo “eksploatacija dobara od opšteg značaja” – informacije su dostavljene od aktivista neformalne grupe građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“.
Prijavu su, nakon uočenih aktivnosti šljunkara na lokalitetu kod “Pavlović mosta” kod Bijeljine, u ponedjeljak dostavili i iz NGG “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine” i to protiv preduzeća iz Ugljevika, protiv kojeg je u drugim slučajevima vođena istraga od strane MUP-a i Okružnog tužilaštva Bijeljina.
“Iako patrole policije prolaze u blizini tog lokaliteta, bageri i kamioni preduzeća “Taras” su od 12. decembra ponovo na ovom lokalitetu, otkrivaju nove parcele, skidajući površinski humus da dođu do šljunka, što znači da šljunak vade sa priobalja i poljoprivrednog zemljišta. Sumnjamo u spregu šljunkara i onih koji bi se trebali boriti da spriječe te nelegalne radnje, jer smo već prijavljivali tog i druge šljunkare zbog ranijih ataka na ovo područje” – kažu iz bijeljinske neformalne grupe građana.
Inače, ovo preduzeće iz Donje Trnove kod Ugljevika, zajedno sa “CSP” Dvorovi, “Buk Promet”, “Bijeljina Put”, “PGP Graditelj” i D.O.O. “Petrić” od jula ove godine je predmet istražnih radnji zbog sumnji u nelegalnu eksploataciju šljunka i rad separacija na širem bijeljinskom području. Policija i inspekcijski organi su zatekli bagere i mašine šljunkara na zemljištu na strani BiH, a šljunak su uglavnom vadili na parcelama u vlasništvu državljana Srbije. Još uvijek traju istražne radnje, nakon što je utvrđeno da ih većina nije imala poslednjih godina ugovore sklopljene sa JU “Vode Srpske” za eksploataciju šljunka.
Još uvijek se čeka tužilačka odluka u vezi sa ovom istragom, jer osim nelegalne eksploatacije i uskraćivanja budžetskih sredstava uplatom vodnih naknada, nelegalni šljunkari vrše ekocid devastacijom zemljišta i prirode. Prave kratere u kojima se zatim zadržava voda nakon obilnijih padavina. U krajnosti posljedice su i potencijalne poplave izlijevanjem vode iz proširenih korita, a sa njima su moguće i ogromne materijalne štete i ugrožavanje ljudskih života.