Iz starih novina: Podsjećanje na prvog zvorničkog meteorologa

11

 

Da su neočekivane temperaturne promjene bile prisutne i ranije svjedočio je svojevremeno i prvi zvornički meterolog Srećo Ostojić koji je decenijama u svoj dnevnik bilježio klimatske prilike na ovom području.

Srećo koji je bio i prvi diplomirani agronom na području zvorničke opštine, već desetak godina nije sa nama, upokojio se u dubokoj starosti, ali ostali su novinarski članci o ovom obrazovanom i učenom čovjeku koji se, zbog prirode svog posla, odmah nakon drugog svjetskog rata počeo baviti meteorologijom.

Na kući u naselju Fetija, imao je zakačen termometar koji se pratio temperaturu vazduha što je Sreći koristilo i u pčelarstvu kojim se takođe bavio. Mada, govorio je i same pčele znaju da osjete promjene u vazduhu. Svoje bilješke vodio je u sveskama, u kojima ima dosta zanimljivih podataka. Spominjao je Bogojavljenje daleke 1939. godine, kada se u po zime, sa drugovima, sunčao na Drini, da bi se dva dana kasnije smrzavao na minus 32 stepena. Velika zima i visoki smetovi zabilježeni su i u februaru 1984. godine, za vrijeme dok je u Sarajevu trajala zimska olimpijada.

Kao ubjedljivo najtopliju godinu za vrijeme svog života Ostojić, (pričao nam je prilikom jednog razgovora), izdvaja 1946. godinu kada su u Zvorniku po prvi put posađeni, i nikli, pamuk i kikiriki, a tada više od dva mjeseca nije pala ni kap kiše.

22

Ubrzo nakon Sreće umrla je i njegova supruga Jela sa kojom je bio u braku više od 50 godina, a njegov sin Milan, inženjer u penziji, živi u Zvorniku. Njegova supruga Beba čuvena je po pravljenju torti, dok je Srećina kćerka Ljiljana, jedna od nekada najljepših Zvorničanki, u Njemačkoj. Roditeljsku kuću, kako smo saznali od komšija su prodali. S obzirom da u njoj niko već duže ne živi prilično je zapuštena i propala, staza zarasla, ali je u dvorištu još puno stabala raznog voća koje je Srećo zasadio. Novi vlasnik, po priči komšija, namjerava tu napraviti novu kuću jer su lokacija kao i pogled predivni, a prodate su još neke kuće u okolini tako da i ovaj dio grada neumitno mijenja svoj izgled i ljude u njemu.

Prokomentariši

Plain text

Zaštita
386571249Unesite mišem ovo: 6346